Chladicí věže ilustrace

Petice ministrovi – online

Urgentní výzva pro předsedy prodemokratických stran: Výzva opozici: postupujte ve shodě – odmítněte rizikové dodavatele pro Dukovany.

Základní informace o petici k tendru na jadernou elektrárnu Dukovany.

PŘEČÍST A PODEPSAT NA PORTÁLU PETICE.COM

V únoru 2020 jsme spustili petiční iniciativu Bez diktátorů. K první petici se můžete připojit ve druhém článku tohoto webu. Nyní v červnu 2020 jsme se rozhodli spustit také druhou část naší petiční iniciativy. Ve zkratce se dá říci: obáváme se, že se chystá jaderný tunel Moskva-Dukovany. A proč tunel? Může jít o narušení naší bezpečnosti – tak, jak to již sledujeme například v oblasti kyberbezpečnosti (hackerské útoky na nemocnice s velkou pravděpodobností z území Ruska – zdroj). Ve výsledku je každé vážné narušení bezpečnosti také velmi drahé. Ve střednědobém horizontu to tedy může být i tunel ekonomický.

Konkrétní rizika vidíme v dalším posílení vlivu tajných služeb nepřátelského Putinova režimu u nás, v korupčních tlacích na naši politickou reprezentaci a obrovský problém by byl ve strategické, geopolitické závislosti na značně agresivním státu. Vláda ČR bohužel zatím neodpověděla, zda budou rizikové režimy z výběru nakonec vyřazeny, přestože uvedená rizika nastávají již nyní při přípravě tendru.

Michal Majzner, jeden ze zakladatelů iniciativy

Petice: Chceme vyřadit nebezpečné režimy z tendru na Dukovany

PŘEČÍST A PODEPSAT NA PORTÁLU PETICE.COM

  • V této 2. petici sbíráme 10 000 podpisů online.
  • Adresátem je Ministr průmyslu a obchodu České republiky
  • Kopii požadavku na ministra předáme i bezpečnostním výborům Parlamentu ČR (Senátu a Poslanecké sněmovny)
  • Po dosbírání uspořádáme veřejnou akci při předání petice.
  • Další informace naleznete v sekcích Otázky a odpovědi, Aktuality, Jak petice podpořit.
  • Podepsat petici můžete v tomto odkazu na portálu petice.com, nebo tlačítkem výše se stejným odkazem. Text petice se nachází i na této stránce níže. Děkujeme Vám za zájem o petici a budeme velmi rádi za sdílení na sociálních sítích a také mezi Vašimi známými – jde potenciálně o největší dosavadní projekt České republiky. Pokud se bude realizovat, může významně ovlivnit jednu ze základních otázek – kam budeme více patřit, na Východ nebo na Západ?

Text petice: Chceme vyřadit nebezpečné režimy z tendru na Dukovany

Pane ministře,

jsme silně znepokojeni průběhem příprav na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Tendru se má účastnit například také ruská státní firma Rosatom. Ta je přímo ovládána nebezpečným režimem Vladimíra Putina. A Vaše vyjádření bohužel nedávají garance, že existuje jasný a pevný postup, jak předejít geopolitickým škodám, které z toho mohou vyplývat.

Putinův režim přivedl do Evropy po mnoha letech expanzivní válku, při které i v roce 2020 umírají lidé[1], posílá na náš kontinent nájemné vrahy s chemickými zbraněmi[2] a podílí se na válečných zločinech v Sýrii (včetně soustavných útoků na civilní cíle[3]). Naši spojenci označují ruský režim jako jednu z největších hrozeb.[4].V roce 2020 tento režim dokonce slovně zaútočil na naše spoluobčany, komunální politiky, kteří pak museli dostat policejní ochranu.

Bezpečnostní informační služba opakovaně varuje před nepřátelskými aktivitami Ruska a Číny na našem území.[5] Vláda ČR zřídila při přípravě jaderného tendru komisi, která stanovila kritéria vyřazující uchazeče s rizikem pro národní bezpečnost.[6][7] Z médií jsme se však vzápětí dozvěděli, že na členy komise byl pak vyvíjen nátlak[8] a vláda ani neslíbila, že se jejími závěry bude řídit.[9]

Pane ministře, žádáme Vás, abyste navrhl vládě stanovit a schválit zcela závazná kritéria pro vyřazení geopoliticky nejrizikovějších nabídek. Není pro nás přípustné, aby byl před občany tajen detail tohoto mechanismu, když tato nebezpečí budou narůstat již v průběhu tendru. Situace je to zvláště znepokojující vzhledem ke známým klientelistickým vazbám současného Hradu na ruský režim a vazbám mezi prezidentem a premiérem. Vaše kroky jsou pečlivě sledovány, především s ohledem na korupční či geopolitická rizika pro naši zemi.

Těšíme se na Vaši odpověď, zašlete ji prosím na adresu zástupce signatářů petice: Michal Majzner, Dominova 2469/3, Praha 5, 158 00

Zakládající signatáři petice:

Michal Majzner, projektový manažer

Josef Bílek, důchodce, IT Developer

Eugenie Číhalová, člen Rady vlády

Lucie Šíchová, OSVČ

Marta Štrachová, chemik, redaktor

Václav Němec, filosof a spisovatel

Jiří Cihlář, realitní poradce

Martin Vadas, dokumentarista a režisér

Tom Rimpel, fotoreportér

PODEPSAT NA PORTÁLU PETICE.COM